Fem skadade efter macheteattack vid synagoga

Publicerad 29 december 2019 kl 06.03

Utrikes. Fem personer rapporteras ha skadats efter att en man beväpnad med machete gått till attack mot chanukka-firande ortodoxa judar i Monsey i Rockland County, New York. Det skriver Daily Mail.

Dela artikeln

Gärningsmannen, som enligt Daily Mail beskrivs som en afroamerikan, ska ha begått dådet sent på lördagskvällen lokal tid.

Beväpnad med en machete gick han enligt uppgift in i bostaden, som tillhör en lokal rabbin och ligger vid en synagoga, och började hugga ner människor som befann sig i lokalen för att fira den judiska högtiden chanukka.

Fem personer uppges enligt Daily Mail ha skadats i attacken och enligt den lokala chassidiska församlingen är två av offren kritiskt skadade. Det judisk-ortodoxa organisationen OJPAC i Hudson Valley skriver på Twitter att ett av offren fick åtminstone sex olika huggskador. Enligt tidigare uppgifter skadades femton personer.

Videoklipp från händelsen som sprids på sociala medier visar hur ambulanser snabbt försöker evakuera skadade från platsen.

Mannen, som delvis hade maskerat sitt ansikte med en scarf, uppges ha flytt i en bil efter att ha genomfört attacken.

Sedan tidigare har det pågått konflikter mellan den stora gruppen ortodoxa judar och andra grupper i Rockland County. Bland annat anklagas judarna för att överexploatera bostadsmarknaden och överuttnyttja välfärdssystem. Det lokala republikanska partiet anklagades i höstas för antisemitism efter att ha lanserat en kampanjvideo där de ortodoxa judarna och det demokratiska partiet anklagas för att försöka "ta över" kommunen.


"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Kriminalvården chartrar privatplan åt intagna – "det mest humana"

Kan kosta 300.000 kr per resa. Lägger 100 miljoner om året på komfortabla transportsättet – mörkar allt.0 

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Hård censur i släppta Epstein-dokument

"Bara en bråkdel av bevisningen".. Nu anklagas Trump för att censurera i strid med lagen.0 

Trump öppnar för att starta krig mot Venezuela

"Han vet exakt vad jag vill ha.". Fredspresidenten har efter mindre än ett år i Vita huset redan hunnit bomba en lång rad olika länder.0 

Kushner drar sig ur lyxbygge på Nato-bombad mark

Efter kontroversen i Belgrad.. Området demolerades när Nato dödade 500 civila serber år 1999.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0