Fem skadade efter macheteattack vid synagoga

Publicerad 29 december 2019 kl 06.03

Utrikes. Fem personer rapporteras ha skadats efter att en man beväpnad med machete gått till attack mot chanukka-firande ortodoxa judar i Monsey i Rockland County, New York. Det skriver Daily Mail.

Dela artikeln

Gärningsmannen, som enligt Daily Mail beskrivs som en afroamerikan, ska ha begått dådet sent på lördagskvällen lokal tid.

Beväpnad med en machete gick han enligt uppgift in i bostaden, som tillhör en lokal rabbin och ligger vid en synagoga, och började hugga ner människor som befann sig i lokalen för att fira den judiska högtiden chanukka.

Fem personer uppges enligt Daily Mail ha skadats i attacken och enligt den lokala chassidiska församlingen är två av offren kritiskt skadade. Det judisk-ortodoxa organisationen OJPAC i Hudson Valley skriver på Twitter att ett av offren fick åtminstone sex olika huggskador. Enligt tidigare uppgifter skadades femton personer.

Videoklipp från händelsen som sprids på sociala medier visar hur ambulanser snabbt försöker evakuera skadade från platsen.

Mannen, som delvis hade maskerat sitt ansikte med en scarf, uppges ha flytt i en bil efter att ha genomfört attacken.

Sedan tidigare har det pågått konflikter mellan den stora gruppen ortodoxa judar och andra grupper i Rockland County. Bland annat anklagas judarna för att överexploatera bostadsmarknaden och överuttnyttja välfärdssystem. Det lokala republikanska partiet anklagades i höstas för antisemitism efter att ha lanserat en kampanjvideo där de ortodoxa judarna och det demokratiska partiet anklagas för att försöka "ta över" kommunen.


Folkslagen som EU-invånarna skyr mest. Stor kartläggning i prestigefulla Nature.0 Plus

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 Plus

Video: Skulle återförenas med sin mor efter sju år. Då angrep 15-åringen henne med sparkar – för att försvara pappans "heder".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Coop höjde priserna mest under 2025

Stora skillnader mellan matkedjorna.. Så mycket ökade priserna under förra året.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0 

New York Times utser groyper till årets nyord. Antisemitiska internetfenomenet toppar prestigefulla listan.0