"Upp till tre miljoner afghaner" på väg till Europa

Publicerad 9 augusti 2021 kl 20.30

Utrikes. Sybille Schnehage, en känd tysk biståndsprofil i Afghanistan, uppger nu att miljontals afghaner kommer att ta sig till Europa den närmaste tiden.

Dela artikeln

– Man kan utgå från att upp till tre miljoner afghaner kommer att ta sig till Europa inom en överskådlig framtid, säger Sybille Schnehage till tyska WDR.

Schnehage, som har arbetat med humanitärt bistånd i Afghanistan sedan 1980-talet, fortsätter:

– Jag frågar alltid folk: varför åker ni inte till Saudiarabien, där är de muslimer och har er kultur? Svaret är alltid: nej, Tyskland är bättre.

Därför är det nödvändigt att se till att afghanerna kan bygga en framtid på hemmaplan – annars "blir konsekvenserna för Europa förutsebara", säger Sybille Schnehage.

Talibanerna har den senaste veckan gjort snabba framsteg i Afghanistan och tagit över flera viktiga städer. Rörelsen kontrollerar ungefär hälften av landets drygt 400 distrikt och flera gränsövergångar. USA:s insats i Afghanistan avslutas officiellt den 31 augusti.


Går inte som hon tänkt – alls. Nu åtalas 30-åringen för spektakulära scenerna i Ica-butiken.0 Plus

Folkutbytet

Nyheter från förstasidan

V-bråket: "Stalinistisk organisation"

Daniel Riazat och Lorena Delgado Varas lämnar partiet. "Vi kommer att bygga nytt, ett politiskt alternativ som sätter frågorna före posterna".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Går omkring och terroriserar omgivningen. Filmar själva och lägger upp på Facebook.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0