Uppgift: AFA gripna med järnrör i Stockholm

Publicerad 12 september 2020 kl 17.27

Inrikes. Sju vänsterextremister beväpnade med bland annat järnrör och baseballträ greps i Solna i Stockholm på lördagen, enligt uppgifter till Expressen. De förhörs nu av polisen.

Dela artikeln

Det var vid 12-tiden på lördagen som polisen grep sju personer i Solna misstänkta för förberedelse till grov misshandel.

"Polisen har kontrollerat två bilar i Solna och har i samband med det gripit sju personer som befann sig i bilarna. Personerna har haft tillhyggen med sig", skriver polisen på sin hemsida.

De gripna radades upp längs en vägg och var beväpnade med batonger, järnrör, pepparsprej och baseballträ.

Enligt uppgifter till Expressen har flera av personerna kopplingar till vänsterextrema rörelser som AFA.

Säkerhetspolisens presschef Karl Melin är förtegen och vill inte säga om hans myndighet kopplats in. Dock nämner han den dansken Rasmus Paludan planerade koranbränningar i Stockholm i helgen.

– Där har vi en samverkan med polisen. Men kring en enskild händelse så här kan jag varken bekräfta eller dementera hur vi arbetar, säger han till Expressen.

De gripna personerna förhörs nu av polisen men inget beslut om anhållande har fattats.


Nyheter från förstasidan

Klart: S går till val på att tvångsblanda svenskar och invandrare

Partikongressen klubbade "helomvändning" i integrationspolitiken. Lawen Redars plan på att omvandla Sveriges befolkning blir verklighet vid valvinst.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Nu krävs slutligen id-kontroll för att bli svensk medborgare

Går inte längre "bli svensk" på distans.. Migrationsverket har börjat skicka ut brev med uppmaning att dyka upp i egen hög person.0 

Nästan myggfri sommar på flera håll i Sverige

Blåsig och kall vår drabbar insekterna hårt.. "Finns det inga pölar kommer inte äggen att kunna kläckas".0 

Stockholmskvinnor får sitt första barn i medelåldern

Nya siffror visar: Hinner bli en bra bit över 30.. Men i delar av Värmland är medelåldern fortfarande runt 25 år.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0