Militära kolonner lastade med vapen och försvarsutrustning, bland annat missiler, är på väg från huvudstaden Bukarest till staden Constanța vid Svarta havet, enligt statlig rysk media.
– Övningen kommer att hållas inom ramen för den plan för strategiskt samarbete som finns mellan Rumänien och USA sedan tidigare, säger Rumäniens försvarsminister Mircea Dusa i en kommentar.
Enligt Dusa är den stora förflyttningen av militärt materiel nödvändig för att kunna genomföra de militära övningarna där USA deltar med fyra amerikanska F-16 plan och med en jagare som är bestyckad med kryssningsmissiler, skriver New York Times på nätet.
Revolutionsregeringen i Ukraina har samtidigt föreslagit Ryssland att genomföra överläggningar den 28 april i Wien, där man vill diskutera åtgärder för ökat samförstånd och trygghet, skriver Ukrainas UD på sin hemsida.