Efter ett besök på gymnasieskolan Östra Real i Stockholm lyfter Simona Mohamsson fram byggnadens utformning som ett föredöme.
Hon menar att miljön spelar roll för både arbetsro och prestationer. Baracker och aktivitetsbaserade klassrum pekas ut som exempel på miljöer som enligt henne skapar otrygghet och sämre resultat.
Liberalerna vill därför se ett förbud mot att bygga vad partiet anser vara fula skolor. Mohamsson nämner att Boverket skulle kunna få en roll.
– Vissa ungdomar har spenderat hela sin skoltid i baracker med lågt i tak, för mycket störande glaspartier, och där lärarna inte haft riktiga arbetsplatser. Jag tycker att fler barn ska få känna gåshud när de kommer till sin skola, och känna att, wow här går jag, säger Mohamsson till Expressen.
Befintliga byggnader behöver enligt ministern inte rivas, men vid renovering bör de förbättras.
Utspelet möter dock hård kritik från oppositionen, som hånar förslaget.
Centerpartiets utbildningspolitiske talesperson Niels Paarup-Petersen undrar i en kommentar om ministern "tappat det helt?"
"Jag vill ha enhörningar i varje klassrum som dansar Svansjön medan de spelar Tjajkovskij och reciterar Selma Lagerlöf. Men mest av allt vill jag ha riktiga lärare in i varenda jävla klassrum!"
Även Socialdemokraternas Anders Ygeman är kritisk och slår fast att "ingen har gett Sverige fler fula skolor än Liberalerna".
"Tidöregeringen har låtit skolkoncernerna starta skolor i industriområden och avlagda Anticimexlokaler", skriver han till Expressen.





