" /> " /> " />
jewishvirtuallibrary.org

Utklädd till Hitler på halloweenfest – riskerar åtal

Publicerad 5 november 2012 kl 05.49

Inrikes.Ska man skoja om nazismen och andra världskriget så gör man bäst i att vara filmregissör eller etablerad komiker. Det fick en man i Jönköping erfara i helgen när han greps för "hets mot folkgrupp" efter att ha klätt ut sig till Hitler på en halloweenfest.

Gilla artikeln på Facebook

Polis klev in på en bar i Jönköping strax innan midnatt efter att någon upptäckt en person utklädd till Adolf Hitler, skriver nättidningen Höglandsnytt.

Maria Lavesson, vakthavande befäl, uppmanar maskeraddeltagare att ringa polisen och kontrollera kontroversiella klädval innan de går ut i fortsättningen, eftersom de annars kan dömas för politisk brottslighet.

Mannen som klädde ut sig till Hitler borde alltså ha ringt polisen först, säger hon till Ekot.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Gängkriget

"Krigszon", "shithole", "nordafrikansk koloni". Polisen: "Det är ett helvete på ren svenska, vi har misslyckats".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Anföll plötsligt 18-åring. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0