Utlänningar bakom 9 av 10 bilstölder

Publicerad 2 november 2019 kl 12.07

Inrikes. Kriminella ligor från utlandet ligger bakom 90 procent av de stölder av bland annat bilar, bildelar och båtmotorer som sker i Sverige, rapporterar DN.

Dela artikeln

Sverige är ett smörgåsbord för kriminella som kommer in i landet för att stjäla bland annat bilar och båtmotorer. Sedan Sverige gick med i EU har det blivit lätt att ta sig in i landet.

Enligt en rapport från polisens nationella operativa avdelning, NOA, som DN läst, begås 9 av 10 bilstölder av utländska ligor.

Och det handlar inte om några småsummor. Varje år för ligorna ut stöldgods från Sverige till ett värde av flera miljarder.

Utlänningarna ligger också bakom hälften av alla bostadsinbrott.

Stöldgodset kan också lätt föras ut ur landet. Tullen kontrollerar sällan fordon på väg ur ut Sverige, utan prioriterar de som kör in. Bara två procent av tullens arbetstid går till att kontrollera fordon på väg ut.

Det är inte ens olagligt att föra ut stöldgods ur landet, och Tullverket får inte gripa någon.

I år har särskilt stölder av bildelar ökat i Sverige. 

– Det är ett jättestort problem det här, säger Robert Loeffel, på polisen i region Syd, till DN.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Kulturmarxistisk konsthall bryter med folkmördare. Liljevalchs avslutar sponsoravtalet med BNP Paribas.0 

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0