Utpressare mejlar porrsurfande svenskar: "Har hackat din webbkamera"

Publicerad 26 september 2018 kl 11.28

Inrikes. Utpressare påstår sig ha hackat datorns webbkamera när användaren porrsurfat. Om datorns ägare inte betalar en summa, så skickar de filmen till dina vänner, skriver Dagens Nyheter.

Dela artikeln

Polisen har fått in många polisanmälningar om bedrägeriet, men skriver att det är omöjligt att veta den exakta omfattningen eftersom vissa personer betalar, och inte polisanmäler.

Betalning för att slippa på filmerna spridda ska enligt avsändaren ske i bitcoin.

”Låt oss gå rakt på sak. Jag vet att ---- är ditt lösenord. Än viktigare, jag känner till din hemlighet...", skriver utpressarna bland annat i mejlet.

Polisen har sedan i somras fått in ett stort antal anmälningar om liknande mejl. Även om det är osäkert om hackarna har kommit över information från webbkameran går polisen ut med ett praktiskt tips på sin hemsida:

"Täck för din webbkamera när du inte använder den".


Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0