Utvisas till Afrika efter fräck våldtäkt

Publicerad 28 februari 2012 kl 07.23

Inrikes.En 33-årig medborgare i Nigeria döms till två år och sex månaders fängelse för våldtäkt mot en 19-årig kvinna. Efter avtjänat straff skall han utvisas med förbud att återvända till Sverige före februari 2022, skriver Sweden Confidential.

Gilla artikeln på Facebook

Det var för ungefär ett år sedan som den 19-åriga kvinnan lämnade sina kompisar i Göteborg efter en utekväll. Någon timme senare vaknade hon i en främmande lägenhet på Muskotgatan i Gårdsten av att en afrikan hade sex med henne mot hennes vilja.

Hon mindes mycket lite av kvällen men kände en smärta i sitt underliv. När kvinnan gick på toaletten upptäckte hon sperma i trosorna.

Tingsrätten anser att den nu dömde afrikanen har lämnat motstridiga och bevisligen felaktiga uppgifter medan kvinnans detaljrika och trovärdiga version bedöms som riktig. Därmed döms den 33-årige mannen för våldtäkt, skriver Sweden Confidential.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 391198547


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Volvo V70 från 2005 utklassar nya bilar i säkerhetstest

Pekskärm- och app-bilar en trafikfara.. Gamla Volvon utklassar bilarna som kräver pillande i menysystem vid ratten.0 

Katja Nyberg hoppar av Widdings parti

Vildens nya drag.. Tar tillbaka kandidatur för Ambition Sverige.0 

Bahnhof: Hemlig svensk censur av internet

Uppgörelse ska göra det enklare att plocka ner misshagliga sajter.. "Internetoperatörer blir censurmyndigheter genom hemliga handslag."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0