Terrorn i Östersund

Uzbek som försökte köra ihjäl svenskar i Östersund anhålls

Publicerad 15 augusti 2019 kl 16.02

Inrikes. Mannen som gripits i centrala Östersund misstänkt för terroristbrott utreds nu för kopplingar till islamisten Rakhmat Akilov. Den misstänkte är uzbek, enligt uppgifter till Ekot.

Dela artikeln

Det var vid 11-tiden igår som polisen larmades om en förare som betedde sig konstigt i en bil i centrala Östersund.

Mannen greps och anhölls på kvällen för mordförsök

Under torsdagen ändrades rubriceringen till stämpling till terroristbrott och Säpo kopplades in.

Redan igår uppgav källor till TV4 Nyheterna att mannen hade uppsåt att köra ihjäl människor på gatan. Enligt TV4 hade mannen också knivar och dunkar i bilen.

Den nu gripne mannen kommer utredas för kopplingar till den terrordömde islamisten Rakhmat Akilov, uppger Aftonbladet. Nu säger även nya uppgifter i den tidningen att mannen försökt "köra över människor och in i folkmassa i Östersund".

Polisen kommer öka sin närvaro i staden, även om man inte har några konkreta uppgifter om att fler hot finns. Polisen säger till Aftonbladet att man hade informerat allmänheten om man hade haft någon som helst information som talade för fler dåd.

Den misstänkte terroristen ska ha kört fort och prejats av vägen av polisen och då kört in i en stenkant.

– Det är svårt att säga, men i alla fall runt 70 kilometer i timmen. Otroligt fort för att vara på den vägen. Det var mycket människor runtomkring, säger ett vittne till Expressen.

Enligt Ekot är mannen, likt Akilov, medborgare i Uzbekistan.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Samlas in och eldas upp – metodiskt. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Mer från Inrikes

Massavslag för bärplockare – nästan alla får nej

89 av 2.397 ansökningar beviljade av Migrationsverket.. "Vårt arbete med att upptäcka missförhållanden har gett resultat."0 

Nya S-kravet på svenskar: Minst var femte vän ska vara invandrare

Svenskar utan invandrarvänner "bidrar inte till ett integrerat Sverige".. Den som inte vill bo bland invandrare "är rasist", förklarar S-höjdaren Sara Kukka-Salam.0 

Anna Lindhs mördare beviljas permission

Lufthålspermission för Mijailo Mijailovic.. Ska "minska skadeverkningarna av ett långvarigt frihetsberövande".0 

Moska Hassas, 23, efterträder Lisa Nåbo. Utses formellt på förbundets kongress i augusti.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0