V-topp stängs av efter incident med Lamotte

Publicerad 26 september 2024 kl 07.03

Inrikes. Kristofer Lundberg, ordförande för Vänsterpartiets partiförening i Angered i Göteborg, har tillfälligt stängts av från sitt uppdrag. Beslutet kommer efter en omskriven incident som inträffade under en Palestinademonstration förra månaden, rapporterar Göteborgs-Posten.

Dela artikeln

Under den aktuella demonstrationen uppstod tumult mellan Lundberg och journalisten Joakim Lamotte, som ville intervjua V-politikern.

Lamotte anklagade Lundberg för misshandel och stöld av hans mobiltelefon och väska, medan Lundberg hävdade att Lamotte attackerat honom.

Båda polisanmälde varandra, men brottsmisstankarna mot Lamotte har avskrivits. Kristofer Lundberg utreds dock fortfarande för brott.

Samtidigt har Lundberg också fått kritik för att ha uttryckt stöd för gruppen PFLP (Folkfronten för Palestinas befrielse), som är terrorklassad av EU och USA.

Vänsterpartiet i Göteborg har nu beslutat att Lundberg ska ta en paus från sitt uppdrag under några månader.

– Vi har kommit överens om att det är nödvändigt för honom att ta en paus, säger Håkan Eriksson, ordförande för Vänsterpartiet i Göteborg, till GP.


Nyheter från förstasidan

Hemlig klimatsekt tar över svenska myndigheter

Extrema nätverket växer bland byråkraterna. Skryter om att de begår brott utan repressalier från arbetsgivaren.0 

Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.