Vändningen i USA: Starkaste framtidstron på årtionden

Publicerad 17 mars 2025 kl 10.29

Utrikes. Ett par månader in på sin andra mandatperiod är Donald Trump mer populär än han någonsin varit. Och inte på över 20 år har så många amerikaner som just nu ansett att USA är på rätt väg. Samtidigt är förtroendet för Demokraterna rekordlågt.

Dela artikeln

En ny undersökning från NBC News visar att 44 procent av väljarna anser att landet utvecklas åt rätt håll. Det är den högsta siffran sedan 2004.

Donald Trumps förtroendesiffror landar på 47 procent – vilket tangerar det högsta stödet han någonsin haft som president.

Samtidigt visar siffrorna att Trump har ett starkt stöd från sitt parti Republikanerna. Hela 90 procent av partiets väljare ger honom nu sitt godkännande.

Det rivaliserande vänsterpartiet Demokraterna är samtidigt impopulärare än någonsin. Nu uppger sig endast 27 procent av de registrerade väljarna ha en positiv syn på partiet, enligt mätningen.

NBC News har valt följande rubrik till sin spektakulära nyhet om den nya opinions­under­sökningen: "Mätning: Trump möter tidiga utmaningar kopplade till ekonomin medan ett enat republikanskt parti stöttar stora förändringar". Mediebolaget försöker också tona ner framgångssiffrorna för Trump.

Om det är något som väljarna är nöjda med så är det Trumps krafttag mot illegal invandring. En majoritet på 55 procent stödjer hans arbete med att säkra gränserna.

När det gäller synen på ekonomin och på Elon Musks försök till nedskärningar inom byråkratin är synen dock mer blandad.


Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Gängkriget

"Krigszon", "shithole", "nordafrikansk koloni". Polisen: "Det är ett helvete på ren svenska, vi har misslyckats".0 Plus

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Anföll plötsligt 18-åring. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Mer från Utrikes

Efter barnsexdockan – Frankrike stänger ner Sheins hemsida

Vidtar kraftfulla åtgärder efter upptäckten.. Samtidigt öppnar Shein sin första fysiska butik – medan demonstranter skriker "Skam!"0 

USA:s tidigare utrikesminister har avlidit. Känd för Irakkriget och neokonservatismen.0 

Iran: Inget samarbete med USA så länge de stöder Israel

Ayatollans nya bud.. "Samarbete är inte möjligt så länge USA fortsätter att stödja den fördömda sionistregimen."0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0