Vänsterextremister slog sönder Centerns lokal

Publicerad 16 juni 2021 kl 17.01

Inrikes. En vänsterextrem grupp som kallar sig "Kommando Annie Lööf" har tagit på sig ansvaret för en sabotageaktion mot Centerpartiets lokal i Malmö.

Dela artikeln

Det var natten till den 9 juni som aktionsgruppen slog sönder C-lokalens glasrutor med sten och kastade flaskor med rödfärg in i kontoret.

Grupperingen, som kallar sig "Kommando Annie Lööf" motiverar på sajten Gatorna.info attacken med att Centerpartiet "såväl historiskt som idag" har "varit en av de mest drivande krafterna för att försvaga och angripa anställningstryggheten".

"Under senare tid har de även aktivt verkat för att införa marknadshyror i Sverige. Dessa reformer är ingenting annat än uppenbart statligt våld mot vanliga människor, mot de förtryckta och de fattiga", skriver vänsterextremisterna.

Särskilt "kvinnor och migranter" drabbas av "denna vidriga nyliberala offensiv", skriver aktionsgruppen.

Aktionen av "Kommando Annie Lööf" hyllas av flera andra kommentatorer på Gatorna.info, som är en samlingsplats för vänsterextremister.


Bisarra draget. Teorierna: Låg IQ, "ett rop på hjälp", substanser.0 Plus

Stämplas som "hatgrupp". Tillåter endast nordeuropéer som medlemmar.0 Plus

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Försöker med "Expo-metoden" – blir krossad. Nu hyllas Sweeney för kommentaren som får reportern att kasta in handduken direkt.0 Plus

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0