P4 Malmöhus rapportering om kurserna i vardagsarabiska väckte uppmärksamhet i höstas.

Vardagsarabiska för bibliotekarier får kritik

Publicerad 10 april 2021 kl 18.52

Inrikes. I höstas kom det fram att alliansstyrda kulturnämnden i Region Skåne finansierade utbildning i vardagsarabiska och arabisk kultur för bibliotekspersonal i Malmö och Helsingborg. Nu får satsningen kritik av SD.

Dela artikeln

Orsaken till utbildningen är att personalen påstods ha svårt att bistå arabisktalande besökare på biblioteken.

"Vi förstår att språkförbistringarna försvårar bibliotekspersonalens arbete. Att de lär sig vardagsarabiska och om arabisk kultur för att i yrket kunna bistå människor som invandrat till Sverige är dock inte en lösning på problemet", skriver SD-politikerna Therese Borg, Magnus Olsson mfl. i Expressen.

Politikerna konstaterar att problemet är att många araber som levt länga i Sverige fortfarande inte lärt sig svenska, trots hjälp av tolkar, översättningar och tillgång till SFI.

Att underlätta för araber att ta del av icke nödvändig samhällsservice på arabiska är att minska incitamenten att lära sig svenska, konstaterar politikerna.

"Skattemedel ska inte gå till kontraproduktiva insatser som gör mer skada än nytta, och ska därmed inte gå till verksamheter som leder till ett minskat behov av att som invandrad till Sverige lära sig svenska och bli en del av samhället", konstaterar SD.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 430224726


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Efter Tidöbluffen: SD lovar "systemkritik på riktigt"

Löftet: Snabba resultat – efter valet.. "Vi ska vara lite systemkritiska på riktigt för en gångs skull".0 

Återvandringshubbar i tredje världen nytt EU-vapen mot illegal invandring

Förslaget godkänt till sist.. EU-parlamentet röstade med klar majoritet för att gå vidare, trots motstånd från vissa partigrupper.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0 

Chuck Norris är död. Legendariske actionstjärnan blev 86 år.0