Natalie Sial.

Vattenfall-chef: SD är rasister – tvingas radera inlägget

Publicerad 4 maj 2021 kl 09.53

Inrikes. Natalie Sial, presschef på det statliga energiföretaget Vattenfall, får kritik efter att ha twittrat om att Sverigedemokraterna är rasister. Det rapporterar Samnytt.

Dela artikeln

"Samarbeta med SD för att de är lite 'marknadsliberala'? 'hej rasist du är ok för du är kapitalist'."

Så skrev Vattenfalls presschef Natalie Sial i ett inlägg på Twitter apropå en debatt mellan Timbros vd Benjamin Dousa och Joar Forsell (L) i morse.

Enligt Sial var Dousa "naiv" i debatten. Hon tackade också Forsell för att han påminde om "vilka SD är och vad deras övergripande mål är".

Presschefens inlägg väckte omedelbart kritik från SD:s riksdagsledamot Martin Kinnunen.

"Rätt illa att ledande företrädare i Vattenfall bedriver partipolitik så här. Betydande del av av vattenfalls ägare ska inte behöva bli förolämpade på detta sätt", skrev han.

Natalie Sial valde efter kritiken att ta bort inlägget.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 820389675


Varnish cache server

Eva, 29, har samlat in över 100.000 underskrifter för återvandring. "Det går för sakta – vi är på väg att bli en minoritet i våra egna länder."0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Sting: Män tappade allt när fysiska jobb försvann. Brittiske musikern sågar moderna byråkratisamhället.0 

Dåliga stämningen i SVT: "Ni tipsar bara om vita män". Profilerna gästade "Morgonstudion" för att tipsa om filmer.0