Liberalt och feministiskt att bygga samhällen där kvinnor klär sig så här? Arkivbild.

Veronica Palm menar att burkaförbud är "kvinnofientligt"

Publicerad 7 augusti 2018 kl 12.11

Inrikes. Det är "kvinnofientligt" att införa lagar som förbjuder kvinnor att bära heltäckande religiös klädsel. Det skriver socialdemokraten Veronica Palm i ETC idag.

Dela artikeln

Veronica Palm reagerar starkt på Danmarks nya lag som förbjuder kvinnor att bära niqab och burka.

Enligt Palm grundar sig lagen på "islamofobiska och patriarkala syften", och kommer leda till att kvinnor isoleras hemma.

"Att förbjuda burka leder inte till mer jämställdhet utan till det rakt motsatta. Den som väljer att klä sig heltäckande av religiösa skäl kommer näppeligen kasta av sig sin niqab och ger sig ut på gatorna bara för att förbudet införs. Tvärtom. Hon kommer att vara hemma", skriver Veronica Palm i en ledarartikel i vänstertidningen ETC.

Hon hävdar alltså att kvinnorna "väljer" att bära plaggen. 

Palm hade kunnat rikta kritiken främst mot den kultur, religion eller de män som hindrar kvinnor att visa sig bland människor utan att täcka sina kroppar. Men hon väljer alltså att angripa den danska regeringen och burkaförbudet, som enligt henne är "kvinnofientligt".

"Det en gång så frisinnade Danmark har med burkalagen slutgiltigt övergett den öppna och toleranta liberalismen", konstaterar hon.

På Twitter presenterar Veronia Palm sin artikel med att den "handlar om ett stycke tyg och om frihet värd att försvaras".

Det är dock flera som ifrågasätter hennes resonemang.

"Burka är djupt förnedrande. Den ska självklart förbjudas. Radikala män bryr sig inte ett dugg om kvinnors frihet, därför ska man inte anpassa något efter det", skriver en kvinna.


Varningen: Radera omedelbart. Gör hemliga ljudinspelningar var femtonde minut och skickar dem vidare till okänd ort.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Jeff Ahl startar tankesmedja för återvandring

SD-veteranens nya projekt: tankesmedjan Heimr. Understryker att satsningen inte är konservativ – utan radikal.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

SD ska försöka riva upp Kristerssons könsbyteslag

Partiets nya besked.. Vill även stoppa genus i förskolan och ge ersättning till personer som lurats att "byta kön".0 

SD lovade tiggeriförbud – utredaren har andra planer

Ny utrednings-antiklimax.. Regeringens utredare Krister Thelin vill inte se något nationellt förbud.0 

Video: Här bränns prideflaggorna i Borås

Samlas in och eldas upp – metodiskt.. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Tidöpartierna har enats – AR-15 förbjuds vid jakt

Uppgifter tilll Ekot.. Tvångsinlösning för dem som äger vapnet.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0