ramma-hus

Video: Se när polisen kör genom väggen in i ett bostadshus

Publicerad 23 maj 2013 kl 13.51

Inrikes.Ett gisslandrama i Phoenix i USA nyligen avslutades på ett dramatiskt sätt genom att polisen rammade ett bostadshus med en bil.

Gilla artikeln på Facebook

I huset hade Israel Celis, 32, barrikaderat sig med en vuxen kvinna och ett barn som gisslan. Polisen kastade först in chockgranater i huset innan man rammade en vägg med en bil. De kunde därefter frita gisslan. Celis påträffades död i huset, enligt polisen hade han tagit livet av sig själv.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Trump-skytten beskrev sig som "hen"

Thomas Crooks bisarra digitala fotspår. Tycks ha varit fixerad vid kvinnliga muskelpaket i sällskap med taniga män.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur