Vilhelmina kommun tar lån för att betala löner

Publicerad 25 februari 2020 kl 09.30

Inrikes. Invandringen sänkte Vilhelmina i Västerbotten när kommunen inte fick mer pengar från Migrationsverket. Nu tar kommunen 60 miljoner kronor i lån för att kunna betala löner och drift, rapporterar SVT Nyheter Västerbotten.

Dela artikeln

Förra året kom larm efter larm om ekonomiska kriser i landets kommuner på grund av invandring.

En av dem var Vilhelmina i Västerbotten. Kommunens "katastrofresultat beror mycket på minskat stöd från Migrationsverket", skrev då SVT.

Politikerna ville bland annat spara pengar genom att stänga en lokal skola, vilket redan då upprörde föräldrar.

Idag rapporteras på nytt att Vilhelmina kommun kommer ta lån på 60 miljoner kronor för att kunna betala ut löner och drift.

Kommunen har fortfarande stora ekonomiska problem. SVT påpekar att kommunens ekonomi är "minst sagt dyster".

– Vi har inte pengar att betala ut löner, säger kommunchefen Karl-Johan Ottosson till tv-kanalen.

Kommunstyrelsen planerar spara 5 procent av kommunens budget, men det skapar stark kritik eftersom det bland annat innebär att man stänger en förskola och två av kommunens fyra byskolor.

Nu tänker barnen i kommunen strejka för att få behålla skolorna. Föräldrar har också planer på att lösa problemet själva genom att starta en friskola.


Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Tvingas stänga kommentarsfältet. "Valet att bära slöja har varit det bästa i mitt liv."0 Plus

Spektakulära nya fyndet. Nu ifrågasätts SVT-bilden av hur de allra första svenskarna såg ut.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Han rasar mot godispåse på Ica: "Normaliserad rasism"

Halstabletten Negro (svart på spanska) väcker plötsligt ramaskri. "Det som fick mig att fastna var att det var en vit man på bilden vid loggan."0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0