Frimurarna
I Umeå har frimurarna tagit över stadens viktigaste politiska befattningar och samarbetar nu över blockgränserna för att fullfölja hemliga överenskommelser inom frimureriet. Det hävdar icke-frimurande politiker i Västerbottens­kuriren.

VK varnades för att granska frimurarna

Publicerad 4 maj 2016 kl 10.01

Inrikes. Forskare som studerat de svenska frimurarna varnade tidningen Västerbottenskuriren för att skriva någonting kritiskt om den ljusskygga organisationen. Det skriver journalisten Elin Turborn i en krönika om granskningen av Umeås inflytelserika frimureri.

Dela artikeln

"Jag hoppas ni vet vad ni ger er i kast med här. De mest oväntade saker kan komma med sån här typ av uppmärksamhet", ska en forskare bland annat ha sagt till tidningens journalist och varnat för att publicera granskningen.

Enligt Elin Turborn är flera av de akademiker som ofta uttalar sig om frimurarna själva frimurare. De få som inte är det möts av problem och försök att sabotera deras akademiska karriär, iscensatta av frimurare inom högskoleväsendet. Historikern Peter Ullgren berättar för VK hur frimurare motarbetat förordnanden av honom som sakkunnig och hur de försökt stoppa en tjänstetillsättning där han var aktuell, efter att han skrivit en bok om frimureriet.

I Västerbottenskurirens granskning avslöjades bland annat att flera kända politiker i Umeå – Anders Ågren (M), Thomas Hartman (S) och Robert Winroth (MP) – deltar i de ritualtyngda hemliga möten som frimurarorden organiserar. Enligt tidningens källor, som består av högt uppsatta icke-frimurande politiker i Umeå, har frimureriet blivit ett problem eftersom ordensmedlemmarna "hjälper varandra politiskt" och till och med kan byta åsikt i syfte att tjäna frimureriet som sådant eller andra frimurare på orten.


Kolumn: Joakim Andersen. Sahra Wagenknecht höjer upprorsfanan mot PK-väldet och invandringen i sin nya bok.0 Plus

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0