Jonas Sjöstedts troliga efterträdare Nooshi Dadgostar.

Vänsterns partiledarkandidat: Jag är inte EU-motståndare

Publicerad 24 september 2020 kl 14.03

Inrikes. Nooshi Dadgostar, 35, som troligen kommer efterträda Jonas Sjöstedt som Vänsterpartiets ordförande, vill inte definiera sig som EU-motståndare. Det säger hon i en intervju med Europaportalen.

Dela artikeln

Det är sannolikt Nooshi Dadgostar som kommer ta över när Jonas Sjöstedt lämnar som Vänsterpartiets ordförande.

Till skillnad från Sjöstedt, som åtminstone tidigare varit en uttalad motståndare till det globalistiska EU-projektet, är Dadgostar det inte.

Enligt Europaportalen är Dadgostar, vars föräldrar kommer från Iran, "noga med att inte" definiera sig som EU-motståndare.

– Jag har inte definierat mig på det sättet. Jag är väldigt konstruktivt inställd och vill ha väldigt stora förändringar. Jag kallar mig vänsterpartist, säger Nooshi Dadgostar till Europaportalen.

Det hon bland annat vill driva är offentliga investeringar för fler bostäder i Sverige, vilket hon anser stoppas av nuvarande EU-regler. Hon vill inte heller flytta för mycket ekonomisk makt till EU.

Förra året sade Jonas Sjöstedt att han inte vill lämna EU. "Kampen mot högerextremismen" i EU-parlamentet var viktigare.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 210809545


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Norge inför 16-årsgräns för sociala medier

Beroendeframkallande och farligt, anser regeringen.. "Det här har jag tänkt på sedan dag ett som statsminister", säger statsminister Jonas Gahr Støre0 

Liberala kvinnors ordförande avgår efter SD-närmande

Malin Sjöberg Högrell lämnar sitt uppdrag.. "Liberal feminism viker aldrig ner sig när det kommer till frihet."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Modernism fulaste byggstilen. Studie slår hål på fördomar om "vacker" modernism.0 

Svenskt kulturbistånd till Gammalsvenskby. Regeringen satsar 10 miljoner på att bevara kulturarvet i svenskbygden.0