Yasin Mahamoud.

Yasin får 100.000 kronor i skadestånd

Publicerad 9 juni 2021 kl 16.55

Inrikes. Den somaliske gangsterrapparen Yasin Mahamoud, som nyligen har belönats både med en Grammis, får strax över 100.000 kronor i skadestånd. Det har Justitiekanslern, JK, beslutat, skriver Aftonbladet.

Dela artikeln

Skadeståndet avser de nära tre månader som Yasin Mahamoud var häktad misstänkt för inblandning i ett mord i Rinkeby på nyårsafton 2019.

Brottsutredningen mot gangsterrapparen i det fallet fick dock läggas ned.

Yasin Mahamoud sitter nu återigen häktad misstänkt för inblandning i Vårbynätverkets planer på att kidnappa en annan känd rappare.

Somaliern har nyligen prisats som "Årets artist" på P3 Guld-galan och förra veckan fick han en Grammis i kategorin årets hiphop.


Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0