Youtube backar: Lägger upp SD-dokumentär om Socialdemokraterna

Publicerad 3 augusti 2018 kl 11.07

Inrikes. Samtidens dokumentär om Socialdemokraternas historia har nu åter kommit upp Youtube. Videotjänsten ska ha "ändrat sig", skriver Sverigedemokraterna.

Dela artikeln

Under torsdagskvällen raderade Youtube Samtidens välgjorda och populära dokumentärfilm om Socialdemokraternas "mörka historia" – "Ett folk, Ett parti".

Den virala filmen fick på ett par dagar 200.000 visningarna.

Orsaken till varför filmen togs ned är fortfarande oklar, men Socialdemokraterna förnekar all inblandning.

– Vi har inget med det att göra. Vi har inte gjort någon insats för att få bort filmen, säger Elin Tibell, pressekreterare hos Socialdemokraternas partisekreterare Lena Rådström Baastad, till Dagens Opinion.

Socialdemokraterna har dock under våren utövat påtryckningar på just Google och Youtube att censurera regimkritiska filmer.

"Vi inväntar förklaring och svar på vår överklagan", skriver Sverigedemokraterna på Twitter.

Men nu är filmen alltså tillbaka.

"Youtube har nu under förmiddagen ändrat sig och till slut återpublicerat Samtidens dokumentär Ett folk, Ett parti", skriver SD.

Att Youtube raderade filmen gjorde den knappast mindre populär. Tvärtom blev det i stället ett ramaskri i sociala medier om politisk censur; folk började sprida filmen på egen hand och Youtube anklagades för påverkanskampanj på det svenska valet.

"Sedan filmen togs ned från Youtube har hundratals privatpersoner under natten hjälpt till att sprida dokumentären. Det finns nu hundratals uppladdningar på olika streamingtjänster. Filmen finns även som olika torrents och seedas i skrivande stund av närmare tusen personer", skriver Samtiden på fredagsförmiddagen.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Rikspolischefen kan kallas till riksdagen. Men oron för politikernas samarbete med övervakningsjätten bygger på "konspirationsteorier", enligt Gunnar Strömmer.0 Plus

Mer från Inrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0