Mark Zuckerberg.

Zuckerberg tvingas sparka 11.000 anställda

Publicerad 9 november 2022 kl 16.13

Media. Facebooks ägarbolag Meta planerar att minska sin personalstyrka med drygt 11.000 personer. Det motsvarar 13 procent av personalen, rapporterar SVT Nyheter.

Dela artikeln

”Tyvärr gick det inte så som jag hade räknat med”, skriver koncernchefen Mark Zuckerberg i en kommentar.

I ett lång brev til Metas anställda förklarar han att han "gjorde fel" när han utgick från att den stärkta digitala närvaron under pandemin skulle bli permanent.

"Inte bara har onlinehandeln återgått till tidigare nivåer, utan även makroekonomins nedgång, ökad konkurrens och en minskning av efterfrågan efter digitala annonser har resulterat i att våra intäkter har varit mycket lägre än beräknat. Jag gjorde fel och jag tar fullt ansvar för det", skriver Mark Zuckerberg.

Det blir även åtstramningar i bland annat koncernens budgetar, och ett tidigare beslut om anställningsstopp till utgången av första kvartalet 2023 förlängs.


Artisten "förtvivlad" över mångkulturella utvecklingen. Att vi har gränser och nationer har en orsak, enligt stjärnan.0 Plus

Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

Nyheter från förstasidan

C-pedofil får nöja sig med 640.000 kronor – fallskärmen stoppas

Skulle få 11,6 miljoner. Men nu stoppas alla framtida utbetalningar till tågrunkaren Gustav Hemming.0 

Ekonominyheter

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.