Asylvåldtäkten i Åkersberga

12-årig flicka lurades med till asylboende och våldtogs

Publicerad 9 augusti 2020 kl 16.38

Inrikes. En grupp män lurade med sig en 12-årig flicka till ett flyktingboende i Österåkers kommun där hon sedan våldtogs, rapporterar Aftonbladet.

Dela artikeln

Våldtäkten ägde enligt Aftonbladet rum på torsdagen.

Flickan och en vän befann sig på ett köpcentrum när de stötte på "flera yngre män" som lurade dem att följa med till ett flyktingboende.

En misstänkt man som uppger sig vara 19 år greps natten mot fredagen. Han häktades på lördagen på sannolika skäl misstänkt för våldtäkt mot barn, skriver Aftonbladet.

Den häktades advokat Maria Granat Hamberg vill inte kommentera fallet för tidningen.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Mjölk dyrare än läsk med Sveriges nya priser

"Mjölk gick om literpriset på läsk".. Senast det skedde var under Koreakriget på 1950-talet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

S svänger – öppnar för att klippa gängtoppars pass

Stöttar nu Tidöförslaget.. "Gängkriminaliteten kryper in i våra system, i domstolar, i politiska partier."0 

Missing People efterlyser försvunna Carina

Försvann spårlöst.. Vädjar om allmänhetens hjälp med att hitta henne.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0