12000 extra för att gå till SFI

Publicerad 2 januari 2012 kl 21.46

Politik.I sin iver att hitta nya väljare betalar nu Sjuklövern 12 000 kronor till var och en tar sig omaket att lära sig svenska språket, åtminstone tillräckligt bra för att kunna läsa deras valaffisher.

Gilla artikeln på Facebook

SVT berättar idag om det nya invandrarbidraget, som kallas "bonus". Denna benämning beror på att de 12 000 kronorna betalas utan behovsprövning, ovanpå alla andra bidrag som inflyttare får välja mellan.

I Växjö Kommun är det hittills 200 personer som har fått bonusen, säger Elisabeth Wernerson som är rektor för vuxenutbildning därvid. För tillfället har Växjö runt sexhundra elever som studerar på SFI.

Sveriges mest berömde SFI-elev är förmodligen Eurocop:s Abdullah.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Gängkriget

"Krigszon", "shithole", "nordafrikansk koloni". Polisen: "Det är ett helvete på ren svenska, vi har misslyckats".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ännu en S-kvinna fick snyftreportage i DN

Tidningen tvingas uppdatera ytterligare en artikel. Grät ut om bostadsmarknaden – visade sig jobba för S.0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Anföll plötsligt 18-åring. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0