Statsepidemiolog Anders Tegnell.

14 forskare kräver att Folkhälsomyndigheten slutar mörklägga

Publicerad 24 mars 2020 kl 12.20

Inrikes. Björn Olsen, Joacim Rocklöv och 12 andra forskare inom bland annat epidemiologi kräver nu att Folkhälsomyndigheten lägger korten på borden och förklarar bakgrunden till Sveriges avvikande strategi mot coronaviruset.

Dela artikeln

Det är på DN Debatt som 14 forskare nu kräver transparens när det gäller Sveriges hantering av coronasmittan.

Sverige avviker nämligen tydligt från andra länder, men varför Folkhälsomyndigheten valt den vägen är mer oklar.

Enligt forskarna finns det redan epidemiologiska modeller för att förutspå betydelsen av olika folkhälsoåtgärder. Det var detta som gjorde att Storbritannien förra veckan lade om sin strategi.

Precis som Sverige hade Storbritannien en plan på att smitta befolkningen och skapa flockimmunitet. Men när det framkom att det skulle döda hundratusentals människor, övergick man till tuffa åtgärder för att försäkra social distansering.

Igår förbjöds britterna att umgås fler än två personer samtidigt. Sverige har däremot fortsatt på samma väg.

De kritiska forskarna vill nu bland annat se en redovisning av de epidemiologiska metoder och antaganden som Folkhälsomyndigheten använder när beslut om fler åtgärder tas.

Enligt forskarna är fullständig transparens nödvändig dels för demokratins skull, dels för att få fullt förtroende från läkare, sjuksköterskor, forskningsvärlden och allmänhet.

De är bekymrade över smittspridningen i landet.

"Vi vill att Folkhälsomyndigheten snarast och kontinuerligt förser landet med nödvändig och uppdaterad information enligt ovan. Vi är övertygade om att vetenskapssamhället kan vara till stor hjälp i arbetet med att förstå hur denna pandemi ska bromsas och vi vill tillgängliggöra den kraft som finns i den svenska akademiska världen för att mobilisera det som behövs i denna svåra stund", skriver forskarna i sin debattartikel i DN.


Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Gängkriget

"Krigszon", "shithole", "nordafrikansk koloni". Polisen: "Det är ett helvete på ren svenska, vi har misslyckats".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ännu en S-kvinna fick snyftreportage i DN

Tidningen tvingas uppdatera ytterligare en artikel. Grät ut om bostadsmarknaden – visade sig jobba för S.0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Anföll plötsligt 18-åring. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0