Inbördeskriget i Syrien och Irak
Stridsflyg landar på USS Theodore Roosevelt. Arkivbild.

32 IS-krigare dödade i Syrien under Natoräd

Publicerad 6 december 2015 kl 15.33

Utrikes. Minst 32 IS-krigare dödades och fler skadades när Natogenomförde en flygräd under söndagen i Raqqa-provinsen i Syrien men landets president är kritisk, rapporterar Reuters.

Dela artikeln

Enligt den Natovänliga organisationen Syrian Observatory for Human Rights så riktades räden mot 15 separata mål i Raqqa, som är IS huvudfäste i Syrien. Organisationen är också källan för antalet dödsoffer.

Syriens president Bashar Assad säger i en kommentar under söndagen att Natos bombräder är olagliga och att IS inte kan besegras om inte flyganfall följs av framryckningar på marken.

– De är skadliga och olagliga och underbygger terrorism så som har skett sedan koalitionen påbörjade operationen, säger Assad.

Vidare hånar han den brittiske premiärministern David Camerons påstående om att det skulle finnas "70.000 moderata rebeller" i landet och undrar "var är dessa någonstans?". 

Assad menar att det enda som gett framgång mot IS är de ryska flygräderna som följts upp av regeringsstyrkor på marken. 


Knarkrazzian mot Reinfeldt

Efter knarkrazzian. Se själv: Allt material från Fredrik Reinfeldts lägenhet.0 Plus

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Kort fängelsestraff för dådet på mottagningen. Har arbetat som läkare i Sverige i 35 år – men förhören fick genomföras med arabisk tolk.0 

Mer från Utrikes

Trump deporterar färre än Biden

Så går det med "massdeportationerna".. Siffran sjönk under 2025 efter presidentskiftet.0 

Så håller Grok koll på din politiska hemvist

Konton bedöms – och begränsas.. I alla fall om man får tro påstådda API-svar från AI-tjänsten själv.0 

ICE "avrättade" ytterligare en demonstrant i Minnesota

Sköts till döds – när han filmade polisen.. Nu ifrågasätts myndigheternas påstående om att han höll i ett "vapen".0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0