Inbördeskriget i Syrien och Irak
Stridsflyg landar på USS Theodore Roosevelt. Arkivbild.

32 IS-krigare dödade i Syrien under Natoräd

Publicerad 6 december 2015 kl 15.33

Utrikes. Minst 32 IS-krigare dödades och fler skadades när Natogenomförde en flygräd under söndagen i Raqqa-provinsen i Syrien men landets president är kritisk, rapporterar Reuters.

Dela artikeln

Enligt den Natovänliga organisationen Syrian Observatory for Human Rights så riktades räden mot 15 separata mål i Raqqa, som är IS huvudfäste i Syrien. Organisationen är också källan för antalet dödsoffer.

Syriens president Bashar Assad säger i en kommentar under söndagen att Natos bombräder är olagliga och att IS inte kan besegras om inte flyganfall följs av framryckningar på marken.

– De är skadliga och olagliga och underbygger terrorism så som har skett sedan koalitionen påbörjade operationen, säger Assad.

Vidare hånar han den brittiske premiärministern David Camerons påstående om att det skulle finnas "70.000 moderata rebeller" i landet och undrar "var är dessa någonstans?". 

Assad menar att det enda som gett framgång mot IS är de ryska flygräderna som följts upp av regeringsstyrkor på marken. 


Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Så går stöldmetoden till. Man i Stockholm tog ena kvinnan på bar gärning.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Kontantgräns i butiker på 200 kronor väcker ilska

Äldre kan inte längre anlita hemtjänsten för inköp. Får inte låna ut kortet för banken – och får inte ta ut kontanter.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Samlas in och eldas upp – metodiskt. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0