Eliassons julsemester

6 procent vill ha kvar Eliasson

Publicerad 5 januari 2021 kl 07.50

Inrikes. Bara 6 procent av svenskarna har förtroende för MSB:s generaldirektör Dan Eliasson, enligt en mätning från Aftonbladet/Demoskop.

Dela artikeln

Förtroendet för Stefan Löfven sjunker också med sju procentenheter från 38 till 31 procent efter skandalerna med Morgan Johansson på mellandagsrean, Magdalena Andersson på skiduthyrning i fjällen och Löfvens eget besök på Gallerian i Stockholm under julhandeln.

Men MSB:s generaldirektör Dan Eliasson och hans resa till Kanarieöarna över julledigheten har fått förtroendet att rasa mest.

– Många verkar tycka att det finns en dubbelmoral. Vi har fått höra att vi ska ställa in, inte resa och besöka släktingar och inte träffa större sällkap. Flera kommenterar att restriktionerna inte verkar gälla ministrarna själva, säger Karin Nelsson, vd för Demoskop, till Aftonbladet.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Resten av din årsinkomst går till skatt

Skattebetalardagen infaller idag.. Resten av året jobbar du gratis – allt går i skatt.0 

Helgens jordgubbar svindyra – men snart sjunker priset

Vårfrost och torka drev upp priset.. Men snart blir svenska jordgubbar både godare och billigare än vanligt.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0 

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0