92-åring rånades i Malmö – brottade ner gärningsmannen

Publicerad 25 maj 2020 kl 16.15

Inrikes. 92-årige Jan Edman började slåss med en rånare som attackerade honom i hans trappuppgång i centrala Malmö. Han gav så mycket motstånd mot rånaren att han blev svettig, säger han i Sydsvenskan. Samtidigt vill han varna andra äldre för verkligheten i dagens Malmö.

Dela artikeln

I fredags, inom loppet av ett par timmar, blev två olika personer i 90-årsåldern attackerade av rånare i sina trapphus i Malmö.

Nu berättar 92-årige Jan Edman att han slog tillbaka när han rånades.

Han ska ha bjudit rånaren på en "rejäl brottningsmatch" i trappuppgången och slogs så mycket att han började svettas och i efterhand har han fått träningsvärk.

– Vi hade slagsmål jädrar i mig så man blev svettig, säger han till Sydsvenskan.

Jan Edman berättar att den dagliga långpromenaden han tar vid sin bostad i centrala Malmö har blivit en sorts helig ritual. 92-åringen påpekar att han håller sig i god form och rör på sig mycket, men att de flesta andra i hans ålder kanske inte gör detsamma. Han säger att han tänker köra på till han är åtminstone hundra år gammal.

Efter rånet vill han dock varna andra gamla människor för att vara försiktiga och uppmärksamma i Malmö.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Frias – det var självförsvar, enligt tingsrätten. Småländska kvinnans andra ben sköts bort av en annan polis 2017.0 Plus

Mer från Inrikes

Sverige inte längre bäst på sprängningar

Har sprungits om av annat EU-land.. "Man ser det växa fram som en slags social trend."0 

Tobias Hübinette krävs på 170.000 kronor

Hängde ut ung terrormisstänkt och hans far – som är känd finansprofil.. "Utpressningen förklaras av min bakgrund som antirasist och antifascist."0 

TV4-profilen Jens B. Nordström åtalas för sexköp

"Liten knubbig svensk man. Knullade länge.". Hävdar själv att kontakten med kvinnan var en del av ett journalistiskt scoop.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0 

Styckad tonårsflicka hittad i Spotify-rapparens bil. Konsert ställs in på Fryshuset.0