Två 90-åringar rånade i centrala Malmö

Publicerad 23 maj 2020 kl 12.16

Inrikes. Inom loppet av ett par timmar rånades två personer i 90-årsåldern i Malmö på fredagen. Eventuellt kan det finnas ett samband mellan händelserna.

Dela artikeln

Det var strax innan klockan 15 på fredagen som polisen fick det första larmet om ett åldringsrån i Malmö. Då hade en man i 90-årsåldern blivit rånad av en gärningsman i trapphuset till sin hemadress i närheten av Slussplan, i centrala Malmö. 

"Gärningsmannen har tagit en plånbok med våld från målsäganden. Innan brottet kom till stånd, tog gärningsmannen kontakt med målsäganden på en annan plats utomhus i närheten och följde därefter efter målsäganden utan att bli upptäckt"; skriver polisen på hemsidan.

Det andra larmet kom vid 16-tiden.

Även då hade man i 90-årsåldern blivit rånad i trapphuset till sin hemadress på Värnhem, som ligger nära Slussplan. Innan rånet hade målsäganden tagit ut kontanter från en närliggande bankomat. Gärningsmannen dök sedan upp på målsägandens hemadress och "avtvingade målsäganden kontanter genom att hålla fast honom".

Polisen misstänker ett samband mellan händelserna.

– Det finns likheter mellan fallen. Avståndet mellan dem är kort och det är ganska nära i tid, säger polisens presstalesperson Rickard Lundqvist till Sydsvenskan.

Ingen är gripen för rånen.


Åtgärden som fått riktiga kvinnor att protestera. Men gymmet vägrar göra något åt kontroversielle besökarens beteende.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Rekordfå internationella adoptioner

"Under 2024 var det endast ett 60-tal barn.". Nu adopteras främst vuxna – barnadoption har blivit en specialitet för lesbiska kvinnor.0 

Svenska Gripen-plan ska patrullera Grönland

Skickas till aktisk insats.. "Sverige har ett ansvar att bidra till säkerheten."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0