Adolf Hitlers "Mein Kampf" blev barnens favorit

Publicerad 9 december 2016 kl 23.54

Kultur. Adolf Hitlers kontroversiella självbiografi Mein Kampf blev favorit när det italienska utbildnings­departementet skickade ut en enkät till landets grund- och gymnasieskolor för att kartlägga elevernas läsvanor, skriver La Repubblica.

Dela artikeln

Sedan i somras har boken uppmärksammats ordentligt i Italien och den konservativa tidningen Il Giornale gav bort gratis kopior av den i samband med att den tyska upphovsrätten till boken löpte ut.

Enligt högertidningen, som ägs av Silvio Berlusconis bror, var syftet att motverka nationalsocialism. En förklaring som mötte kritik från landets politiska ledning, där den exkommunistiske premiärministern Matteo Renzi skrev på Twitter att tilltaget var "smaklöst".

På utbildnings­departementet fördömer stabschefen Alexander Fusacchia nu resultatet av myndighetens egen enkät.

– Vi undersöker hur det har gått till, men vi är övertygade om att det inte rör sig om en feltolkning av våra instruktioner utan snarare ett fritt val, säger han till La Republicca.

De allierade överlät efter kriget upphovsrätten till Mein Kampf åt den tyska delstaten Bayern som i sin tur förbjöd alla nytryck. Utgivning har därför varit förbjuden till den 1 januari 2016, då upphovsrätten löpte ut. Mein Kampf utges nu på nytt i Tyskland av Institutet för samtidshistoria i München.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 801819250


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 801819251


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

John Cleese kommer ut som "högerextremist" – ger sitt stöd till återvandringsparti

"Jag litar mest på denne man." Robert Lowe – som vill skicka hem miljontals invandrare – får Monty Python-stjärna som anhängare.0 

Ekonominyheter

Oligarkfamiljen stärker greppet om svensk industri. Förra ÖB sitter i bolagets styrelse med Marcus Wallenberg.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Både Facebook och Google inför ansiktsigenkänning – samtidigt. Motiveras officiellt med att det blir säkrare för användaren.0 Plus

Mer från Kultur

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0 

Sting: Män tappade allt när fysiska jobb försvann. Brittiske musikern sågar moderna byråkratisamhället.0