"Sex månaders fängelse för satir", konstaterade Dan Park själv i samband med tingsrättsdomen i våras.

"De får komma och hämta mig": Dan Park om långa straffet för åsiktsbrott

Publicerad 4 november 2026 kl 18.50

Kulturnyheter. Gatukonstnären Dan Park tänker inte självmant åka till fängelset för att avtjäna sitt senaste halvårslånga straff för åsiktsbrottet hets mot folkgrupp. Han uppger att han har ansökt om att få avtjäna straffet hemma med fotboja.

Dela artikeln

Senast den 17 mars 2027 ska Dan Park inställa sig på anstalten Gruvberget i Åmotsbruk. Det framgår av ett beslut från Kriminalvården som konstnären har lagt ut på X.

"De får komma och hämta mig", skriver Park på X.

I ett inlägg dagen därpå utvecklar han beskedet:

"Jag har ansökt om fotboja istället så får man se om staten godtar det".

Bakgrunden är sju inlägg som publicerades på X hösten 2023. Efter en polisanmälan från Tomas Åberg, känd som "Näthatsgranskaren", dömde tingsrätten i april Park till sex månaders fängelse. Straffet fastställdes i juli av hovrätten.

Det rör sig bland annat om satiriska inlägg där konstnären kritiserar muslimsk antisemitism genom att använda nazistiska symboler, vilket tidigare rapporterat om.

"Sex månaders fängelse för satir", löd Dan Parks egen kommentar till domen.

Ett annat inlägg som Dan Park dömdes för löd:

"Ja det är våldsamma muslimer som sprider osämja i landet och om de inte gillar våra demokratiska rättigheter och yttrandefrihet kan de flytta till Mellanöstern och slippa det."

Dan Park har tidigare vid ett stort antal tillfällen dömts för att ha spridit olaglig satirisk konst som kritiserat makthavarna och deras mångkulturella projekt.

Park medgav att han hade gjort konstverken men förnekade att X-kontot var hans. Tingsrätten ansåg att det var klarlagt att Park stod bakom kontot och att inläggen utgjorde hets mot bland annat judar och muslimer.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 706431408


Varnish cache server