Åkesson klär ut sig till Zelenskyj i protest mot Trump

Publicerad 13 mars 2025 kl 10.56

Inrikes. Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson pikar Donald Trump – genom att klä sig som Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj, rapporterar Expressen.

Dela artikeln

I ett inlägg på sociala medier poserar Åkesson i en militärgrön t-shirt med Ukrainas riksvapen, tillsammans med den spetsiga kommentaren:

"Investerat i en ny kostym just in case jag skulle bli inbjuden till Ovala rummet."

Bakgrunden till Åkessons klädmarkering är den hetsiga ordväxlingen mellan Donald Trump och Volodymyr Zelenskyj i Vita huset nyligen. Denna episod, som fångades på film, slutade med att den senare blev utkastad efter att ha förnedrats av Trump och vicepresident JD Vance.

Den ukrainske presidenten har gjort sig känd för sin informella klädstil. Han bär konsekvent militärtröjor och byxor – och i Ovala rummet anmärkte en reporter på att Zelenskyj vägrade bära kostym.

– Du har klätt upp dig, konstaterade Trump själv när Zelenskyj dök upp i sin mundering.

Sverigedemokraterna och Jimmie Åkesson har likt de övriga politikerna varit mycket starka förespråkare av Zelenskyj och kriget, och många SD-politiker är nu bedrövade över Trumps försök att mäkla fred.

Jimmie Åkesson har sedan tidigare gjort klart att det inte finns något "tak" för hur mycket Sverige kan bidra till kriget – med vapen och annat. Istället gäller det enligt SD-ledaren att helt enkelt ge Zelenskyj det Zelenskyj vill ha – oavsett hur mycket det kostar de svenska skattebetalarna.


Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Stor debatt i statsradion. Kallas för skattefinansierade marxister av schackexpert.0 Plus

Nyheter från förstasidan

SVT anmäls för att ha sparkat GW för rasutspel

Det luktar censur, enligt Academic Rights Watch. "En repressalie mot GW Persson för att han använt sin yttrandefrihet på ett sätt som inte behagat SVT."0 

Ekonominyheter

Kriminella tar över allt större del av ekonomin

Driver apotek, bygger vägar och styr i vården.. Den kriminella ekonomin uppskattas nu omsätta upp till 150 miljarder kronor.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.