Åkesson: "Sverige är ett extremt land"

Publicerad 9 december 2016 kl 15.09
Av Mattias Albinsson

Politik. Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson intervjuades under torsdagen av TV4:s Malou von Sivers.

Dela artikeln

Malou inleder intervjun med att tala sig varm för Sverige, men även hylla att Sverige tagit och tar emot så många invandrare.

– Jag tycker mycket om att det kommer hit människor med andra kulturer, säger hon.

– Jag tycker att det berikar det svenska och gör det ännu rikare.

Själv bor den kvinnliga TV4-profilen i Birkastan i Stockholm, en av de mer exklusiva stads­delarna som enligt officiell statistik har bland den lägsta andelen invandrare från tredje världen i hela staden.

Åkesson svarar att han inte har några problem med att Sverige tar del av främmande kulturinslag, som annan mat, musik och kläder.

– Det kan vara trevligt att få inslag från andra delar av världen, säger han.

Han fortsätter med att kalla Sverige för ett extremt land, dels för att vi tar emot så många invandrare, men även på grund av bristen på krav på dem.

– Vi har haft en väldigt stor invandring i förhållande till hur stor vår befolkning vi är. Vi sticker ut i ett europeiskt perspektiv, hävdar SD-ledaren.

– Det heter ofta att det är jag som är extrem i Sverige, men det är Sverige som är ett extremt land i ett europeiskt perspektiv i synen på invandring.

I intervjun, med rubriken "Jimmie Åkesson om hatsvansen", får Åkesson även svara på frågor om skandalerna inom partiet. Sajten Avpixlat tas upp och han ställs mot väggen för att sångaren i bandet "Bedårande barn", som Åkesson spelar i, tidigare är dömd för att ha sexofredat två minderåriga flickor genom att visa dem sitt könsorgan.

– Nu är ju det här 13 år sedan och det är inget jag sympatiserar med, försvarar sig SD-ledaren.

Torsdagens intervju gjordes med anledning av att Jimmie Åkesson firar tio år som SD:s partiledare, trots att han i maj nästa år lett partiet i tolv år. Bland annat ger han ut en ny bok med anledning av det.


Nyheter från förstasidan

LO:s chefsekonom: SVT sprider myter om att Sverige behöver ökad invandring

Torbjörn Hållö sågar statliga jättens nya bluff. "Sverige behöver inte ökad invandring, vi behöver få de 500.000 arbetslösa i arbete."0 

Ekonominyheter

Husqvarna och ABU Garcia stänger i Sverige

"Beskedet är fruktansvärt".. Tufft för vanliga industrier i en tid av krig och bolån.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0