Terrordådet i Stockholm
Rakhmat Akilov.

Akilov levde öppet innan terrordådet – kunde traska omkring hos Migrationsverket

Publicerad 26 april 2018 kl 14.03

Inrikes. Den terroråtalade uzbeken Rakhmat Akilov gick inte alls under jorden trots att han vistades illegalt i Sverige innan den islamistiska terrorattacken i Stockholm förra året. Han levde öppet och besökte bland annat Migrationsverkets lokaler två gånger, avslöjar Uppdrag granskning.

Dela artikeln

Rakhmat Akilov vistades illegalt i Sverige och skulle utvisas ur landet innan han begick terrordådet på Drottninggatan den 7 april 2017.

I samband med att han i januari 2017 planerade dem islamistiska attacken försökte Migrationsverket komma i kontakt med honom för att få den uzbekiske invandraren att frivilligt lämna landet.

De skickade brev till honom men fick aldrig svar. Den 13 februari 2017 klassades han som avviken.

Akilov gick dock inte under jorden, enligt Uppdrag granskning. I själva verket levde han öppet och använde samma bostad som innan. Han hade också samma telefonnummer och hans juridiska ombud ska ha känt till var han befann sig.

Den 19 februari 2017 besökte Rakhmat Akilov en uzbekisk vän som satt inlåst på Migrationsverkets förvar i Gävle, och som senare skulle gripas i hemlandet med IS-propaganda i sin telefon.

– Min vän satt i förvaret där och skulle skickas hem så jag åkte dit för att överlämna lite personliga saker som tillhörde honom. Och andra gången åkte jag dit för att besöka honom, säger Akilov i ett polisförhör.

Under 24 timmar gick således den illegala invandraren in i Migrationsverkets lokaler två gånger utan att något hände.

Fredrik Bengtsson, kommunikationsdirektör på Migrationsverket, försvarar detta med att myndighetens förvar inte är fängelser och att besökare inte behöver uppvisa id-handlingar. Personer som sitter förvarade har tvärtom rätt till "obegränsad kontakt" med omvärlden. På förvaret i Gävle förs inga som helst loggar över besökare, trots att det finns kriminella bland de förvarade personerna. Enligt gällande lagstiftning är det inte möjligt att kräva att besökare ska uppvisa sina identitetshandlingar, säger Bengtsson till SVT.

Under torsdagen håller åklagaren sin slutplädering i rättegången mot Rakhmat Akilov.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

SD:s mesiga återvandring får kritik: "Bör helt sonika skickas hem"

Politikernas hårda omdöme i Aftonbladet.. "Återvandringsbidrag bör riktas till invandrare som hunnit bli medborgare".0 

Åkesson om varför SD inte ändrar något: "För krångligt"

"Jag är frustrerad över den svenska lagstiftningsprocessen".. Erkänner uteblivna resultatet – men skyller allt på "den svenska förvaltningstraditionen" i ny DN intervju.0 

Slemmige Obama äter upp svenska daggmaskar

Invasiva arten förstör ekosystemet.. Objudna gästen från Latinamerika kan bli ett stort problem.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0