Gruppvåldtäkten på Södermalm
Det var någonstans här, i närheten av Stadsgården på Södermalm i Stockholm, som kvinnan blev våldtagen natten till onsdagen.

Våldtäktsmisstänkta flyktingbarn ljuger om sin ålder

Publicerad 10 september 2015 kl 11.38

Inrikes. De fyra flyktingbarn som anhållits misstänka för gruppvåldtäkten på Södermalm natten till igår ljuger om sin ålder. En av dem hävdar att han bara är 13 år gammal, men det avfärdar den ansvariga åklagaren Christina Voigt.
 – Det stämmer inte, säger hon till Fria Tider.

Dela artikeln

Det var natten till onsdagen som fyra så kallade flyktingbarn gruppvåldtog en kvinna i närheten av Stadsgården på Södermalm i Stockholm. Enligt den ansvariga åklagaren Christina Voigt vid Internationella åklagarkammaren i Stockholm överfölls kvinnan av för henne helt okända gärningsmän.

– Det förefaller som att de inte känt varandra sedan tidigare, säger hon till Fria Tider.

De fyra flyktingbarn som nu är anhållna misstänkta för gruppvåldtäkten saknar svenska personnummer och en av dem saknar födelsedatum helt och hållet.

En av de misstänkta har i förhör hävdat att han bara är 13 år gammal och alltså inte ens är straffmyndig, men det är något som Voigt inte tror på.

– Det stämmer inte, säger hon och tillägger:

– Det har varit en läkare som har tittat på dem, han har gjort en läkarundersökning, och den här läkaren har gjort bedömningen att de samtliga är över 15 år.

Några fler kommentarer än så vill Christina Voigt inte lämna till Fria Tider förrän polisen är klar med sina förhör.

– Det kommer hållas en massa förhör idag, de håller på, men innan dess kan jag jag inte säga någonting, säger hon.


"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0