Explosionen i Göteborg
Mark Lorentzon.

Åklagaren vill efterlysa Mark Lorentzon

Publicerad 4 oktober 2021 kl 10.46

Inrikes. Mark Lorentzon, som är misstänkt för att ha orsakat explosionen i Göteborg i förra veckan, har nu begärts häktad i sin utevaro. Detta för att åklagaren ska kunna gå ut med en internationell efterlysning.

Dela artikeln

Mark Lorentzon är misstänkt för grov allmänfarlig ödeläggelse och är sedan tidigare anhållen i sin frånvaro. Han begärs nu häktad i sin utevaro.

Mannen, som misstänks för bombdådet i Göteborg förra veckan, är efterlyst i Sverige män ännu inte internationellt. En sådan internationell efterlysning möjliggörs vid ett häktningsbeslut.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 772985188


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 772985189


Varnish cache server

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Kristersson: Jag tror på folkrätten – men inte för just Iran

Professorer i folkrätt bekymras starkt av regeringens utspel.. Det är "riktigt farligt" om man "strikt står upp för folkrätten", meddelar statsministern nu.0 

Läs hela polisutredningen mot Tobias Hübinette

"Jag är ständigt igenkänd av nazister.". Här kan du ladda ner polisens hela förundersökning mot Expo-grundaren.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0 

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0