Explosionen i Göteborg

Tillslag mot norsk lyxvilla i jakten på bombmannen

Publicerad 5 oktober 2021 kl 08.52

Utrikes. Polisen gjorde under helgen en insats mot en känd norsk affärsmans lyxvilla i jakten på bombmannen Mark Lorentzon, 55. Insatsen var dock fruktlös.

Dela artikeln

– Han finns absolut inte där, säger finansmannen till Expressen.

Av någon anledning ska Lorentzon ha varit skriven på adressen för många år sedan. Det finns tidigare uppgifter, som är overifierade, om att han jobbat som skeppsmäklare i Norge. Enligt Expressen bekräftar dock en tidigare fastighetsägare att han faktiskt hyrt lyxvillan i Norge, och att ett telefonabonnemang som stod på Lorentzon fanns i fastigheten fram till explosionen.

Lorentzon ska ha gjort flera utbetalningar till konton i Polen, som han invandrade ifrån på 1970-talet. På måndagen häktades han i sin frånvaro och är sedan dess internationellt efterlyst för grov allmänfarlig ödeläggelse.

140 familjers hem är förstörda sedan explosionen och en kvinna vårdas fortfarande på intensiven.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 962805488


Varnish cache server

Riskerar fängelse efter kontroversiella skolbesöket. Flicka i klassen kallades nazist när hon inte ville byta sitt namn mot ett "pronomen".0 Plus

Mer från Utrikes

Slovakien stämmer EU om förbud mot rysk gas

Landets vetorätt kördes över.. Nu ska EU-domstolen pröva om det var lagligt.0 

S i Flen går emot partilinjen om Gaza

Kritiserar "regeringens" Israellojala tonläge.. Men i praktiken är utspelet en känga även mot den egna partiledningen.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0 

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0