Regeringens IS-slussning
Alice Bah Kuhnke (MP) i Agenda.

Alice Bah Kuhnke förlorar ansvaret för IS-terrorister

Publicerad 28 mars 2017 kl 15.16

Inrikes. Arbetet mot våldsbejakande extremism ska inte längre ledas av kulturminister Alice Bah Kuhnke (MP). Det klargjorde ministern efter att hon utfrågats av konstitutionsutskottet på tisdagen.

Dela artikeln

Under tisdagen höll konstitutionsutskottet ett förhör med Alice Bah Kuhnke. Detta med anledning av hennes oriktiga uttalanden i SVT Agenda om återvändande IS-terrorister för ett par veckor sedan.

Hon påpekar själv att Kulturdepartementet förlorar ansvaret för arbetet mot våldsbejakande extremism.

– Ingen av Kulturdepartementets myndigheter är aktuell, sa Bah Kuhnke efter förhöret till SVT Nyheter.

Men var ansvaret ska ligga är ännu oklart. De uppgifterna ska kulturministern återkomma med inom kort.

Flera remissinstanser har föreslagit att ansvaret ska placeras hos Brottsförebyggande rådet, skriver SVT. Enligt Bah Kuhnke finns det "väldigt många" myndigheter som är lämpade.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 705467353


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 705467354


Varnish cache server

Ekonominyheter

Riksbanken flaggar för flera räntehöjningar

Räknar med två eller tre höjningar.. Men det kan bli fler – beroende på hur en kommande regering väljer att agera.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0