Bostadsbubblan

Anders Borg erkänner bostadsbubblan

Publicerad 20 april 2015 kl 22.14

Ekonomi. Det finns "bubbelliknande tendenser" på den svenska bostadsmarknaden, uppger Anders Borg (M) nu i en intervju med Dagens Industri. Den före detta finansministern passar också på att rekommendera tuffa åtgärder för att komma till bukt med prisstegringen.

Dela artikeln

De svenska bostadspriserna har ökat med 15–20 procent bara det senaste året och i storstadsregionerna är siffrorna ännu högre.

Tidningen Dagens Industri frågar nu den förre finansministern Anders Borg rakt ut om han anser att det finns en bostadsbubbla i Sverige. Han svarar:

– Det är mycket som talar för att det finns ohållbara prisökningar och att det är bubbelliknande tendenser i detta.

Borg, som ansvarade för den svenska finanspolitiken fram till riksdagsvalet i höstas, vill nu se hårdare åtgärder. Bland annat vill han gå ännu längre än Finansinspektionen och införa amorteringskrav även för redan befintliga bolån. Dessutom föreslår han ett gradvis avtrappning av ränteavdraget.

Under sina år som finansminister fick Anders Borg vid upprepade tillfällen kritik av IMF för att hans politik ledde till en kraftigt ökad skuldsättning. IMF föreslog just de åtgärder som M-toppen nu själv tar upp i Dagens Industri.

Finansbloggaren Lars Wilderäng konstaterar att det numera är ofarligt för Borg att komma med den typen av utspel, eftersom han inte längre har ansvar för frågan.

"Tydligen var finansdepartementet inte så kompetenta under Borgs tid, då de helt missade bostadsbubblan och skuldbubblan, och Borg först upptäckt den nu", skriver han. 


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 794309425


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 794309426


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

John Cleese kommer ut som "högerextremist" – ger sitt stöd till återvandringsparti

"Jag litar mest på denne man." Robert Lowe – som vill skicka hem miljontals invandrare – får Monty Python-stjärna som anhängare.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Både Facebook och Google inför ansiktsigenkänning – samtidigt. Motiveras officiellt med att det blir säkrare för användaren.0 Plus

Mer från Ekonomi

Oligarkfamiljen stärker greppet om svensk industri. Förra ÖB sitter i bolagets styrelse med Marcus Wallenberg.0 

Så här stor bostad har en 25-åring råd med i Stockholm

1,9 kvadratmeter.. "Har du inte föräldrar med kapital står du utanför – oavsett hur hårt du jobbar eller sparar."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0