Riksbankens minusränta
Riksbankschefen Stefan Ingves.

Andreas Cervenka jämför Ingves med Kung Midas

Publicerad 2 mars 2015 kl 21.35

Ekonomi. Svenska Dagbladets krönikör Andreas Cervenka kritiserar införandet av minusränta och menar att den lika gärna kan utlösa som bekämpa deflation.

Dela artikeln

Cervenka är kritisk till riksbankschefen Stefan Ingves beslut att införa så kallad minusränta och jämför i en krönika Ingves med Kung Midas.

Krönikören menar att minusräntan vänder upp och ned på ekonomins spelregler genom att man får betalt för att låna och betala för att låna ut pengar.

"Det Riksbanken och andra vill bekämpa är fallande priser, deflation. Men tänk om deras åtgärder i själva verket utlöser, och inte botar, deflation? Se där en annan farhåga som det också viskas om bland ekonomer", skriver Cervenka.

Enligt Cervenka borde en debatt föras om den ekonomiska problematiken snarare än att allmänheten okritiskt lyssnar till dagens pengaskapare.


"Vi har lurats i 30 års tid." Politiskt korrekt önsketänkande bakom tidigare studier, visar häpnadsväckande nya fynd.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Ekonomi

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0