IT-vänstern

"Angry Foreigner": Youtube på väg att radera mig

Publicerad 6 augusti 2019 kl 22.16

Inrikes. Den populära Youtube-profilen "Angry Foreigner", eller "Arg Blatte Talar", varnar nu för att Youtube är på väg att stänga ned även hans kanal med 226.000 prenumeranter.

Dela artikeln

© Youtube

I skrivande stund visas hans videolänkar så här.

Youtubes utrensning av röster kritiska till den svenska regeringens havererande invandringspolitik fortsätter.

Tidigare idag censurerades ett avsnitt av podden "Ingrid&Maria". Nu varnar den invandringskritiska kanalen "Angry Foreigner", som upplyser omvärlden om situationen i Sverige och som har hundratusentals prenumeranter, för att Youtube kan vara på väg att radera även den.

"Hjälp. Jag tror att min kanal är på väg att raderas. Två anmärkningar på 24 timmar och nu kan jag inte ladda upp eller meddela mina prenumeranter, vad är det som händer Youtube?", skriver han på Twitter.

Han säger även att han skickade ett e-post till Youtube, men företaget fortsatte bara ge honom reprimander.

"Värst av allt, jag tog faktiskt varningen på allvar och tog bort filmer som jag trodde kunde vara stötande. Åldersbegränsade. Ingenting, anmärkningen hände efteråt. De bryr sig inte ens om man är villig att städa upp", fortsätter han.

Kanalen har nära 32 miljoner visningar.

I skrivande stund ligger hans konto kvar men under "Videos" står det att det inte finns några filmer. Separata länkar funkar inte heller, utan visar bara en svart ruta med texten "Denna video är otillgänglig."


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Regeringen återinför beredskapslager – "vi har varit naiva"

Ska bunkra med spannmål och jordbruksvaror. "Det handlar om helt nödvändiga produkter för vår livsmedelsproduktion".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0