IT-vänstern

Youtube backar efter ny censur av Swebbtv

Publicerad 23 oktober 2019 kl 11.08

Media. Youtube klassade ett klipp från den samhällskritiska kanalen Swebbtv som "hatretorik" och raderade det. Men nu har den Google-ägda nätjätten lagt upp klippet igen.

Dela artikeln

Förra veckan laddade Swebbtv upp ett filmat föredrag från sin höstkonferens. I klippet beskrev socionomen och journalisten Gunnar Sandelin bland annat hur det sedan 1990-talet har det skett en mycket kraftig ökning av anmälningar om så kallad hets mot folkgrupp.

Youtube reagerade snabbt genom att klassa videon som "hatretorik" och censurerade klippet helt.

Men nu är filmen tillbaka igen. Swebbtv har dessutom återfått möjligheten att ladda upp nya avsnitt.

"Nu har Youtube tagit tillbaka varningen om hatretorik! De har också lagt tillbaka del 4 med Gunnar Sandelin från Swebbtv:s höstkonferens. Trots att kanalen nu är igång igen jobbar vi vidare med alternativ till Youtube och söker teknisk personal vilket bara är möjligt tack vare ert generösa stöd", skriver Mikael Willgert, som driver Swebbtv, på kanalens hemsida.

Swebbtv har tidigare censurerats av Youtube, som sedan har backat efter uppmärksamhet i alternativ media. Inte heller denna gång fick Swebbtv någon förklaring till beteendet, enligt Mikael Willgert.


Försöker med "Expo-metoden" – blir krossad. Nu hyllas Sweeney för kommentaren som får reportern att kasta in handduken direkt.0 Plus

Ekonominyheter

Hanif Bali: Boomers och deras bostadspriser hotar fertiliteten

Unga har inte råd att bilda familj.. "Tydligen förväntas 90-talisterna yngla av sig i Attefallare".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0