Antalet asylsökande har tredubblats på tre år

Publicerad 18 oktober 2013 kl 19.44

Politik.Antalet människor från tredje världen som söker asyl i Sverige ökar dramatiskt just nu, visar färska siffror från Migrationsverket. Sedan 2010 har antalet asylsökande tredubblats och jämfört med förra året har det skett en fördubbling.

Gilla artikeln på Facebook

Antalet asylsökande har mer än tredubblats på tre år, visar ny statistik från Migrationsverket.

Enligt Migrationsverkets siffror för september 2013 kom nästan 8 000 personer till Sverige för att söka asyl under den månaden. Samma månad 2010 kom drygt 2 500 personer medan det under 2012 kom drygt 4 500 personer till Sverige för att söka asyl, enligt statistiken.

Flest araber och afrikaner
Ökningen består nästan helt av araber och afrikaner, enligt Migrationsverkets statistik. Bland de som uppger ett medborgarskap dominerar illegalt invandrade personer från Syrien, Eritrea, Somalia och Afghanistan.

Den näst största gruppen är romer från Östeuropa, där Serbien och Kosovo är vanliga ursprungsländer. Även irakier fortsätter att välla in i Sverige och under perioden kom totalt 1 018 hit illegalt för att söka asyl.

Säljer svenska tillgångar
Totalt har 35 505 personer sökt asyl hittills i år, vilket är 5 787 fler än förra året. Det innebär att Fredrik Reinfeldts mål om rekordhög invandring, som regeringen budgeterade för redan i 2012 års budgetprognos för 2013, kommer att överträffas med marginal. För att täcka underskottet beslutade regeringen i september att sälja statens innehav i Nordea, vilket gör det möjligt att finansiera delar av den ökade invandringen under 2013 och 2014.

Tidigare har regeringen sålt bland annat Vin & Sprit och Stockholmsbörsen till utländska ägare, men eftersom oppositionen och Sverigedemokraterna stoppade alla utförsäljningar 2011 så har man inte kunnat göra sig av med resterande bolag, där bland annat SBAB, Posten Norden och Telia Sonera ingår.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0