Här vägrar V-kvinnan skaka hand med Ebba Busch

Scrolla för video...

Publicerad 2 juni 2025 kl 17.25

Inrikes. Den skandalomsusade Vänsterpartisten Lorena Delgado Varas vägrade på måndagen skaka hand med energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) efter en het debatt i riksdagen.

Dela artikeln

Lorena Delgado Varas, som nyligen orsakade en mediestorm efter att ha spridit ett "antisemitiskt" inlägg, angrep under riksdagsdebatten ministern med anklagelser om folkmord.

Ebba Busch svarade att det är självklart för henne att svara på frågor från riksdagsledamöter:

– Men det gör mig både arg och beklämd att behöva göra det med en ledamot som återkommande uttryckt antisemitiska slagord, spridit antisemitiska teorier, sprider antisemitism och inte utesluts från sitt eget parti.

Talmannen tvingades vid flera tillfällen avbryta den hetsiga debatten och uppmana ledamöterna att hålla sig till sakfrågan.

Lorena Delgado Varas anklagade bland annat Ebba Busch för att "skaka hand" med den israeliska försvarsmakten, som "begår folkmord".

När Ebba Busch efteråt sträckte fram handen valde Delgado Varas att demonstrativt ignorera henne.

I ett inlägg på sociala medier kommenterar KD:s ungdomsförbundsordförande Louise Hammargren händelsen:

"Antisemiten, som V inte mäktar utesluta - kan inte ens ta Ebba i hand… Magdalena Anderssons kompisar", skriver hon på X.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.