Asylkaoset

Arabisk folkvandring mot Nordeuropa

Publicerad 4 september 2015 kl 18.36

Utrikes. Hundratals illegala invandrare från inte minst Syrien som suttit fast i Ungerns huvudstad Budapest gav sig under fredagen ut på motorvägarna som leder till Österrike och Tyskland.

Dela artikeln

Myndigheterna i Ungern har de senaste dagarna desperat försökt samla ihop invandrarna i snabbt upprättade flyktingläger för att där utreda deras asylansökan, men illegalerna vill inte stanna i Ungern.

Efter att ha nekats att åka med tågen västerut gav sig hundratals araber under fredagen av på en lång promenad mot Österrike och Tyskland längs motorvägarna eftersom man hoppas att chansen till asyl är bättre där, samtidgt som man vet att bidragen är högre, skriver Reuters.

Ungern har den senaste tiden kommit att bli en knutpunkt för invandrare från tredje världen som försöker ta sig in i Nordeuropas rikare länder. Anledningen är att Ungern, tillskillnad från exempelvis Kroatien och Rumänien, ingår i Schengensamarbetet vilket innebär att landet saknar gränskontroller mot resten av EU.

Efter att ha tagit sig till Grekland försöker invandrarna därför via Makedonien och Serbien ta sig in i Ungern för att därifrån fritt ta sig vidare till valfritt EU-land för att söka asyl och bidrag. Men myndigheterna i Ungern har den senaste tiden beslutat sig för att inte bli ett transitland för illegalerna, man har skärpt gränskontrollerna och byggt ett staket mot gränsen till Serbien.

15 september träder dessutom ett flertal nya lagar i kraft i Ungern som ger myndigheterna större befogenheter för att ingripa mot illegalerna. Bland annat ska man få rätt att använda soldater för att stoppa illegalerna, straffen för människosmugglare skärps och det ska bli brottsligt att korsa gränsen in till Ungern på andra platser än vid officiella gränsövergångar.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 469374640


Varnish cache server

Angrips av afrikanskt gäng under matchen. Några sekunder senare faller svensken livlös till marken.0 Plus

Mer från Utrikes

Stenergard: Inga sanktioner mot Israel efter galgbacken för icke-judar

Palestinier ska dödas inför publik.. "Fruktansvärt", enligt Tidöregeringen – som inte planerar några åtgärder mot saken.0 

Efter våldtäkterna – 500 flickor flyttas från Ceuta till fastlandet

Spanska regeringen trotsar EU.. Vägrar skicka hem flickorna – trots att Marocko ber om att få tillbaka sina medborgare.0 

Liberia tar över USA:s oönskade invandrare

Går med på att ta emot 1.200 utvisade.. Invandrarna "kan" inte skickas hem eller någon annanstans.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0