Val 2018
Ett av Rebecca & Fionas inlägg på Instagram efter "tröjkuppen".

Artistduo uppmanar till "hot" mot SD-väljare

Publicerad 1 juli 2018 kl 17.42

Inrikes. Rebecca & Fiona "kuppade" premiären av Sommarkrysset på TV4 genom att klä sina dansare i "Fuck SD"-tröjor. Efteråt uppmanade dansmusikduon sina anhängare att "hota" personer som tänker rösta på Sverigedemokraterna.

Dela artikeln

"Snälla försök att övertyga, manipulera och hota alla ni känner till att inte rösta för ett oerfaret nazistiskt Kalle Anka-parti i det kommande valet", skriver Rebecca & Fiona på engelska på Instagram.

Tidigare under lördagen hade artisterna "kuppat" premiäravsnittet av ”Sommarkrysset” på TV4, enligt Expressen. Bakgrundsdansarna hade tröjor med texten "Fuck SD".

– De hade inte frågat om lov om man säger så. Men jag kan tycka det är kul, säger programledaren Gry Forssell till Expressen.

Den mediehyllade vänsterduon består av 32-åriga Fiona FitzPatrick och 29-åriga Rebecca Scheja. De slog igenom efter att SVT finansierat en hel webbserie om deras musikproduktion. 

Rebecca & Fiona har båda sagt att de röstar på Vänsterpartiet. Deras gemensamma Instagramkonto är fullt av mer eller mindre pornografiska bilder på duon.

SD:s informationschef Henrik Gustafsson kommenterar "tröjkuppen" på Twitter:

"Kul att Rebecca och Fiona känner att de vill bidra till att öka det politiska intresset hos människor. Däremot har jag svårt att se att något konstruktivt kan uppnås genom denna typ av polarisering och användandet av felaktigt epitet. Trist för debatten med denna typ av utspel."


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 542839839


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 542839840


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Åkesson: "Vi ska inte bli mer radikala – på något sätt"

Bedömer att väljartappet trots allt var lågt. SD ska nu fortsätta isolera företrädare som vill minska invandringen.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0 

Mer från Inrikes

Miljöpartiet vill ha nytt kvittningssystem – som stänger ute SD

"Vi har inget förtroende för SD.". Annika Hirvonen (MP) försöker nu snabbt få nytt system på plats i riksdagen.0 

Ali Namdar, 21, häktad efter pojkarnas granatattack

Foxtrot-toppen gripen i Marocko.. Åklagaren: "De här barnen är förbrukningsvaror."0 

V-källa: Uteslutet att stötta ren S-regering

Motstridiga kraven på rödgröna sidan.. Regeringsbildningen ser ut att bli en svår nöt att knäcka för Magdalena Andersson.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus

Dolly Parton är död. Countryikonen har avlidit vid 80 års ålder.0