Allmänna arvsfonden
De två bilarna, som nu tillfaller Allmänna arvsfonden.

Arvsfonden tvingar till sig veteranbilar för 30 miljoner

Publicerad 4 oktober 2017 kl 10.34

Lag & Rätt. Efter en segdragen tvist har statliga Allmänna arvsfonden, som bland annat sponsrat Expo och andra vänsterextrema projekt, vunnit rätten till två Mercedes 300 SL som en död man lämnat efter sig.

Dela artikeln

De unika veteranbilarna kan vara värda kan över 30 miljoner kronor, rapporterar Sveriges Radio.

Mannen som ägde bilarna avled 2011 och Arvsfonden, som förvaltar tillgångarna från döda svenskar utan arvingar, ansåg sig ha rätt att lägga beslag på dyrgriparna.

Efter en lång rättsprocess har en företagare i Småland som säger sig ha bytt sig till bilarna mot en båt 2005 kastat in handduken.

Det rör sig enligt SR om två Mercedes 300 SL, en coupé från 1956 och en roadster från 1963. Den senare har trots sina 50 år på nacken bara kört ungefär 150 mil och tros vara extremt värdefull.

– Roadstern är unik, den har gått 135 mil, den var fullständigt outstanding. Jag har aldrig sett en bil i det skicket, och med de milen, säger bilsamlaren Tomas Larsson som sett bilen till SR.

Arvsfonden har haft andra tvister med två andra personer som ansett sig ha rätt till delar av arvet efter mannen och vunnit mot båda. Mannen ägde bland annat två lägenheter på Strandvägen i Stockholm och ett sommarställe i Stockholms skärgård. Värdet på tillgångarna kan uppgå till uppåt 75 miljoner kronor, enligt SR.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

USA terrorstämplar AFA

Ödesdigert besked – om de hamnar på USA:s terrorlista. I så fall kan Expressen, Bonniers och andra finansiärer ligga pyrt till.0 

Ekonominyheter

Småsparare "missar tåget" när BRICS-länderna hamstrar guld

Centralbankerna köper – "oavsett pris".. BRICS-länderna har fortfarande en för låg andel guld i sina reserver jämfört med väst, säger Peter Schiff.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0