Fallet Julian Assange
Julian Assange.

Assange förhörs i oktober

Publicerad 14 september 2016 kl 14.15

Inrikes. Efter flera år av turer fram och tillbaka är ett datum slutligen spikat. Måndagen den 17 oktober kommer Julian Assange att förhöras på Ecuadors ambassad i London, meddelar Riksåklagarämbetet i Ecuador.

Dela artikeln

Förhören kommer att genomföras en åklagare från Ecuador. Chefsåklagare Ingrid Isgren tillåts att tillsammans med utredare från Sverige närvara för att ställa kompletterande frågor genom den ecuadorianska åklagaren.

– Det är positivt att utredningen nu kommer att föras framåt, säger överåklagare Marianne Ny, som har fått hård kritik för sitt sätt att leda förundersökningen, i ett pressmeddelande.

Efter att Ecuador redovisat resultatet av utredningsåtgärderna kommer åklagaren att ta ställning till den fortsatta förundersökningen, skriver Åklagarmyndigheten.


Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Efter sexköpsåtalet mot Jens B Nordström. Kvinnlig programledare i blåsväder – nu råder återigen dålig stämning i TV4-huset.0 Plus

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0