Ensamkommande flyktingbarn
Dalarö hotell.

Asylboende på Dalarö stoppas efter kraftfulla protester

Publicerad 11 februari 2017 kl 15.46
Av Mattias Albinsson

Inrikes. Ett planerat asylboende för så kallade ensam­kommande flyktingbarn på ön Dalarö i Stockholms skärgård stoppas efter att de boende kraftfullt protesterat mot planerna, skriver Mitt i.

Dela artikeln

Planen var att anrika Dalarö Strand hotel, som ska rivas och lämna plats för nya bostäder, temporärt skulle fungera som asylboende under ett par års tid. En arabisk kock var på väg att rekryteras, skrev Mitt i för två veckor sedan. Befolkningen på ön skulle enligt den storslagna planen även erbjudas kurser i arabiska och äta arabisk mat.

Men nu stoppas planerna på att omdana den svenska idyllen – efter kraftfulla protester från dalaröborna – och "Pensionat paradiset", som asylboendet skulle heta, blir inte av. Paret Jan och Boel Rendle, som äger hotellet, uppges ha blivit utskällda efter att de gått ut i media och hånat "de konservativa krafterna" på ön som motsatte sig asylplanerna.

– Jag orkar inte med sådant bråk i min ålder, säger Jan Rendle nu.

Pensionat paradiset för dussintals invandrare från tredje världen blir alltså inte av. Inte heller de "intressanta möten" som utlovades mellan öbefolkningen och invandrarna.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 564524481


Varnish cache server

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Här kniper Sverige 20:e-platsen i Eurovision. "Fröken Snusk" gick inte riktigt hem ute i omvärlden.0 

"Jag är livrädd": Onlyfans-kvinnans kusliga möte med sin största beundrare. Har betalat miljonbelopp – men första frågan gör modellen helt ställd.0 Plus